Kaudella 2024-2025 sisällöltään vastaavan kurssin käyneet ovat arvioineet kurssin sisältöä seuraavasti (asteikolla 1-5):
- Artikkeliharjoitukset & artikkeli- ja koetekniikan materiaalit 4,7
- Tilaston ja logiikan opetusvideot, teoriaosuudet ja tehtävät 4,2
- Harjoituspääsykokeet 4,3
Poimintoja itseopiskelukurssin palautteista:
”Kokonaisuus oli kattava ja kaikki tarvittava osaaminen valintakoetta varten oli saatavilla kurssilla. Erityisesti myös ennakkomateriaaliin liittyvä materiaali oli hyvää enkä ilman sitä olisi päässyt sisään haluamaani opiskelupaikkaan.”
”Opetusvideot ja tehtävät etenivät loogisessa järjestyksessä ja taidot kehittyivät tehtävien edetessä, vaikka lähdin liikkeelle lähes nollasta.”
”Moodle alusta oli toimiva. Tykkäsin videoista. Ennakkomateriaalien opetus oli iso plussa ja etenkin tilastoartikkelia avattiin hyvin. Myös CVH artsasta nostettiin joitain pikkujuttuja esiin joihin en ollut itse kiinnittänyt huomiota (p-arvot ja jtn tilastojuttuja).”
”Opettajat tuntuivat ammattitaitoisilta, opiskelu sivusto toimi hyvin”
”Harkkakokeiden suositusajat pitivät sopivan rytmin. Moodleympäristö oli kiva ja siellä oli helppo navigoida. Artikkeliharjoitukset monipuolisia ja tärkeää että sekä suomeksi, että englanniksi!”
”Moodle alusta on todella ihana ja helppo käyttöinen. Tilastot on opetuttu todella hyvin. Ei mitään turhaa matskua ja näkee että noihin materiaaleihin on laitettu aikaa ja panostusta.”
”Matikan opetusvideot olivat todella hyviä ja selkeitä. Asiat selitettiin tarpeeksi yksinkertaisesti auki, joka auttoi paljon ymmärtämään uusia asioita.”
”Pidin siitä, että harjoituspääsykokeita oli paljon. Näiden avulla oli hyvä mitata vähän omaa osaamista sekä harjoitella ajankäyttöä varsinaista koetta varten.”
”Artikkelilukutekniikkavideot oli erittäin hyviä.”
”Videot selkeitä ja hyvän pituisia! Oli todella hyvä että tekstien lisäksi oli myös opetusvideot, niin pystyi hyödyntämään erilaisia opiskelutaktiikoita. Harjoituspääsykokeet sekä aineistoharjoitukset oli tosi hyviä harjoituksia ja niiden avulla pysyi kärryllä omasta osaamisesta.”
Poimintoja ennakkomateriaalin opetusvideoiden palautteista
”kiitos Veera ja Jarno, ootte huippuja! Nää on ollut asiantuntevimmat artikkeliopetusvideot, joissa olen ollut!”
”Kiitos kaikesta. Suuri apu oli.”
”Patrik ja Jarno oli best, todella pätevää opetusta. Kiitos!!!”
”Hyvä kurssi! Olen melko kokenut tieteellisen tekstin lukija, mutta tuolla tiukalla aikarajalla niin ennakkomateriaali paketti tuki omaa oppimistani hyvin. Olen tyytyväinen, että otin valmennuskurssin ja se antoi raamit pääsykoevalmistautumiseen.”
”Veera ja Jarno ovat ihania opettajia, joilta kummaltakin mielestäni löytyy hyvin selkeä opetustyyli! Vaikka tänä vuonna en luennoilla ollutkaan, oli mukava kuulla tutut äänet opetuvideoilla! :)”
”Aivan mahtava paketti, jota ilman en olisi kyllä osannut vastata pääsykoekysymyksiin.”
”Jarnolle täytyy (tänäkin vuonna) antaa kiitosta. Opettajasta huomaa, että hän on itsekin hyvin kiinnostunut aiheesta – omalla innokuudellaan ja asiantuntevuudellaan luo intoa myös opiskelijoihin. Hän jaksaa juurta jaksaen selittää opetettavat asiat niin että varmasti jokainen ymmärtää!”
”Kurssi antoi loistavat valmiudet yrittää parhaani koetilanteessa. Psykologian koe kokee vuosi vuodelta suuria muutoksia; siihen nähden opettajat ovat hyvin ajan tasalla mahdollisista tehtävistä. ”
”Tuntui ihan luvattomalle, miten mahtavaa tukea Valmennuskeskus antoi ennakkomateriaalien sisäistämisen tueksi! Tuli olo, etten ikinä pääsisi sisään ilman Valmennuskeskuksen apua! En ole katunut hetkeäkään, että satsasin rahaa tähän kurssiin. Vaikken nyt ekalla hakukerralla pääsisikään sisään, tämä kurssi on antanut uskomattoman hyvän pohjan tälle hakuprosessille!”
”Veeran ja Jarnon opetusvideot artikkeleista olivat itselle ihan pelastus!❤️”
”Opettaja selitti erittäin perusteellisesti ja selkeästi artikkelin tärkeät asiat. Taulukoiden ja kuvaajien selittämisestä ehdottomasti iso plussa, koska ne olivat osittain hankala tulkita.”
”Super hyvä! Kysymyksiä tuli paljon kyselytunnilla ja se venyi jopa yli ajan mikä siihen oli varattu, mutta Jarno silti vastasi kaikkiin kysymyksiin ja jatkoi loppuun asti innostaen.”
”Hyvin selkeä ja tarkka opetusvideo materiaalista ja hyviä edes pieniä tärppejä! Yksi tärppi ainakin jonka Jarno esitti videolla, oli myös väitteenä kokeessa! Tämä oli tietenkin vaan hyvä ja hauska plussa huomata eikä mikään välttämättömyys tai odotusarvo että opettaja voisi olettaa mitään väittämiä tms. 😊 Jarnon videot, luennot ja opetus ovat aina muutenkin 6/5. ❤️”
”Opetusvideo, kuten myös muut materiaalit artikkeliin liittyen olivat aivan mahtavat. Parempaa en olisi voinut toivoa! Artikkeli käytiin videolla hyvin perusteellisesti läpi ja koko ajan oli helppo seurata, että mistä kohdasta artikkelia puhutaan. Olin myös hyvin iloinen siitä, että opettajat olivat tehneet harjoitusväittämiä. Opettajien tuen avulla minulla oli tämän artikkelin osalta hyvin luottavainen olo mennä kokeeseen.”
”Mahtava! Käsittämätön esitys aineiston 2 osalta, olin hämmentynyt, miten joku voi näin hienosti esitellä ja sisäistää yhdessä päivässä kaiken teoreettisen sisällön tässä aineistossa, ja velä kiinnittää huomiota sellaisiin yksityiskohtiin, joiden perusteella hän oli tehnyt päätelmiä joistakin aineiston ”herkullisista täkyistä”, joihin joistakin pääsykokeessa todella liittyi jokunen kysymys, kuten hän ”ennusti”. Mahtava opettaja kaikin tavoin! Kiitos Jarnolle, opin todella paljon yhdessä päivässä, hänen ilmiömäisen tietotaitonsa ja opetistapansa ansiosta! Jos voisi opiskella tutkimusmenetelmiä hänen johdollaan laakemminkin, ilman muuta osallistuisin näille kursseille!”
”Opetusvideo oli todella kattava ja siitä oli äärettömän suuri apu artikkelin sisällön omaksumiseen. En olisi yksin ymmärtänyt läheskään kaikkia artikkelin asioita, mutta Veera osasi selittää ne erittäin hyvin.”
”Veera teki hyvää työtä vaikea metodiartikkelin selkeyttämiseksi, siitäkin oli paljon hyötyä.”
”Katsoin vielä koeaamuna kertauksena kuvion, jossa oli kaava (keskeytetty aikasarja tms) ja tämä aukesi itselleni hyvin videon pohjalta. Myös suomenkielinen selitys ja esimerkit havainnollistivat eri menetelmiä hyvin ja tuntui, että osasinkin vastata kokeessa hyvin tehtäviin osin tämän opetuksen vuoksi.”