DI-valmennuskurssi

50 % DI-etäopetuskurssimme käyneistä on päässyt opiskelemaan 2023-2025!

Valmennuskeskus on alan kokenein ja tuloksekkain diplomi-insinöörin hakukohteisiin valmentava valmennuskurssijärjestäjä. Vuosien varrella olemme valmentaneet ja auttaneet opiskelupaikan saavuttamisessa ylivoimaisesti eniten diplomi-insinööriopiskelijoita verrattuna muihin kurssijärjestäjiin.

Tänä keväänä rikoimme 10 000 valmennuskurssilaisen määrän DI-valmennuksessamme. Tästä joukosta parhaillaan opiskelee tai on valmistunut diplomi-insinööriksi 3 000 entistä kurssilaistamme!

DI-etäopetuskurssiltamme 60 % pääsi opiskelemaan keväällä 2022 ja 50 % keväällä 2023-2025!

Miksi valmennuskurssille?

  1. Kokenein ja tuloksekkain DI-valmennus
  2. Opit ymmärtämään teoriat syvällisesti
  3. Henkilökohtainen tuki
  4. Ainutlaatuinen oppimisalusta, DI-netti
  • DI-valintakoe

    Diplomi-insinööri hakukohteiden yhteinen valintakoe (valintakoe A) järjestetään 7.6.2027. Valintakoe on digitaalinen ja se tehdään omalla kannettavalla tietokoneella yliopiston tiloissa.

    Valintakokeessa on yhteinen osio, jonka kaikki valintakokeeseen osallistuvat hakijat suorittavat. Lisäksi valintakokeessa on kaksi eriytyvää osiota. Kokeen tehtävät perustuvat lukion opetussuunnitelmaan ja mahdollisesti lyhyeen, kokeessa jaettavaan aineistoon, joka voi olla myös englanninkielistä. Aineistossa voi olla tekstiä, taulukoita, kuvaajia ja kuvia.

  • Todistusvalinta

    Keväällä 2026 suomenkielisten diplomi-insinöörikoulutusten aloituspaikoista 80 % täytetään todistusvalinnalla. Ensikertalaisille hakijoille on varattu 70 % aloituspaikoista.

    DIA-yhteisvalinnan todistusvalinnassa voi pyrkiä vain pitkän matematiikan ja kemian tai fysiikan lukiossa hyväksytysti suorittaneet. Lisäksi yksi edellä mainituista aineista tulee olla suoritettuna vähintään arvosanalla C.

    Mikäli et täytä kyseisiä vaatimuksia, et voi tulla valituksi todistusvalinnalla, vaan sinun on osallistuttava DI-valintakokeeseen.

  • Hakijamäärät

    Tekniikan alan diplomi-insinööritutkintoihin pyrki keväällä 2026 yhteensä 12 117 hakijaa, joista ensisijaisia hakijoita on 7 101. Hakijamäärä kasvoi keväästä 2025 noin 300 hakijalla.

    Suosituimmat diplomi-insinöörikoulutukset keväällä 2026 ensisijaisten hakijoiden määrällä mitattuna olivat:

    • Aalto-yliopisto: tuotantotalous (807 ensisijaista hakijaa)
    • Aalto-yliopisto: energia- ja konetekniikka (393 ensisijaista hakijaa)
    • Tampereen yliopisto: tuotantotalous (378 ensisijaista hakijaa)
    • Aalto-yliopisto: teknillinen fysiikka ja matematiikka (372 ensisijaista hakijaa)
  • Pisterajat

    Diplomi-insinöörikoulutuksissa pisterajavaihtelu on erittäin suurta eri hakukohteiden välillä. Korkeimpia pisterajoja oli keväällä 2026 erityisesti tuotantotalouden sekä teknillisen fysiikan ja matematiikan koulutuksissa.

    Diplomi-insinöörikoulutusten todistusvalinnan pisteytys uudistui keväällä 2026, ja maksimipistemäärä oli 172,1 pistettä. Opiskelupaikan saamiseen todistusvalinnalla vaadittiin hakukohteesta ja hakijan ensikertalaisuudesta riippuen 43,4–168,5 pistettä. Korkein pisteraja oli Aalto-yliopiston tuotantotalouden hakukohteessa.

    Diplomi-insinöörihakukohteiden valintakokeesta A oli mahdollista saada enintään 120 pistettä. Sisäänpääsyyn vaadittiin hakukohteesta ja hakijan ensikertalaisuudesta riippuen 31–97 pistettä. Korkein pisteraja oli Aalto-yliopiston tuotantotalouden sekä teknillisen fysiikan ja matematiikan hakukohteissa.

”Näin ammattikoulupohjalta DI-opetukseen hyppääminen oli aika suuri kynnys. Se että DI-netti aukesi jo lokakuussa ja silloin pääsi oikeasti sen oikean materiaalin ja laadukkaiden opetusvideoiden pariin auttoi suunnattomasti. Sekä selkeäksi tehty Moodle-pohja avusti oppimista ja sieltä oli mukava seurata omaa etenemistä palkkien ja käyrien avulla. Tykkäsin todella yhteisen osion matikan materiaaleista, selkeitä, ytimekkäitä ja opettaja oli todella hyvä. Fysiikan opettajan opetustyyli oli aivan huippu, kuvitukset ja paperiset muistiinpanot helpottivat hahmottamaan todella paljon tehtäviä. Summa summarum, kurssi oli todella hyvä. Opin äärettömästi uutta ja mikä parasta sain koulupaikan ykköskohteestani.”

Kevään 2026 DI-kurssilainen

”Valmennuskurssilla opin uusia asioita sekä toisaalta sain kerrattua hyvin jo opittuja asioita.”

Kevään 2026 DI-kurssilainen