Kasvatustiede ja opettajankoulutus  •  02.01.2026

Ensikertalaisuus kasvatustieteellisillä aloilla – mikä merkitys valinnoissa?

Kasvatustieteellisillä aloilla on runsaasti aloituspaikkoja tarjolla. Ensimmäistä tutkintoaan suorittavien lisäksi ala on suosittu alanvaihtajien sekä alan pätevyyttä tarvitsevien keskuudessa.

Ensikertalaisuus vaikuttaa hakijan asemaan, mutta kasvatustieteellisillä aloilla sen merkitys on hakupainealoja pienempi. Toisin kuin hakupainealoilla, kasvatustieteissä todistusvalintakiintiötä ei ole rajattu pelkille ensikertalaisille hakijoille, vaan todistusvalinnalla voivat pyrkiä kaikki hakijat.

Tästä blogista löydät seuraavat aiheet:

 

Lue myös yleinen blogimme ensikertalaisuudesta. Siinä olemme avanneet tarkemmin, mitä ensikertalaisuus tarkoittaa ja kuka on ensikertalainen hakija.

 

Ensikertalaiskiintiö kasvatustieteellisillä aloilla

Kasvatustieteellisillä aloilla koulutusohjelmasta riippuen 50-80 % aloituspaikoista on varattu ensikertalaisille hakijoille. Toisin kuin hakupainealoilla, todistusvalinnalla voivat pyrkiä kaikki hakijat ensikertalaisuudesta riippumatta.

  • Ensikertalaiset hakijat voivat tulla valituksi sekä omassa kiintiössään että kaikkien hakijoiden kiintiössä.
  • Ensikertalaisuutensa menettänyt hakija voi tulla valituksi vain kaikkien hakijoiden kiintiössä.

 

Pisterajoissa isojakin heittoja eri hakijakiintiöissä

Kasvatustieteellisillä aloilla sekä todistusvalinnan että valintakoevalinnan pisterajoissa on suuria heittoja eri yliopistojen ja koulutusohjelmien välillä. Lähes kaikissa koulutusohjelmissa muiden hakijoiden pisterajat ovat korkeammat kuin ensikertalaisten hakijoiden pisterajat.

ℹ️ Kun pisterajaerot ovat kovin suuret eri kiintiöissä voidaan puhua vaatimustasoltaan jo lähes eri kokeesta.

Varhaiskasvatuksessa ensikertalaisten ja muiden hakijoiden pisterajaerot kaikissa valintaväylissä ja valintavaiheissa ovat maltillisemmat kuin muissa koulutusohjelmissa. Varhaiskasvatuksen koulutusohjelmissa myös ensimmäisen koevaiheen sekä soveltuvuuskokeen hyväksymispisterajat ovat lähellä alimpia minimipisterajoja.

Suurimmat pisterajaerot todistusvalinnassa, valintakokeessa E ja soveltuvuuskokeessa ovat:

  • erityisopettajan ja erityispedagogiikan,
  • luokanopettajan sekä
  • yleisen kasvatustieteen koulutusohjelmissa.

Isoimmillaan ensikertalaisen ja ei-ensikertalaisen hakijan pisterajaero voi olla lähes 30 pistettä.

 

Mistä ensikertalaisten ja muiden hakijoiden isot erot pisterajoissa johtuvat?

Pisterajoihin vaikuttavat kiintiön koko, valintakokeen luonne ja valintakokeessa mitattavat taidot.

ℹ️ Aineistokoetyyppi, jossa testataan akateemisia valmiuksia suosii alanvaihtajia. Heidän osaamistasonsa ja taidot ovat usein ensikertalaisia kehittyneemmät ja siksi myös pisterajat muiden hakijoiden kiintiössä ovat ensikertalaisia korkeammat.

Valintakokeessa E mitataan akateemisia opiskeluvalmiuksia, kuten

  • tieteellisten tutkimusten ja artikkelien lukutaitoa
  • käsitteiden ja tutkimustulosten ymmärtämistä ja tulkintaa
  • taulukoiden hahmottamista.

Nämä taidot karttuvat usein aiemman opiskelutaustan tai työkokemuksen kautta, mikä suosii alanvaihtajia ja kokeneempia hakijoita.

 

Opettajankoulutuksissa soveltuvuuskoe ratkaisee lopullisen valinnan

Toisin kuin yleisen kasvatustieteen ja aikuiskasvatustieteen koulutusohjelmissa, opettajankoulutusohjelmissa valinta ei ratkea suoraan todistusvalinnan tai valintakokeen E perusteella. Opettajankoulutusohjelmissa kaikki ensimmäisestä valintavaiheesta jatkoon päässeet hakijat osallistuvat soveltuvuuskokeeseen, joka ratkaisee lopullisen valinnan.

Soveltuvuuskoetilanne ja kysymykset ovat samat eri pysäkeillä kaikille hakijaryhmille. Samoin kuin todistusvalinnassa ja valintakokeessa E, myös soveltuvuuskokeen kohdalla muiden hakijoiden pisterajat nousevat ensikertalaisten hakijoiden pisterajoja korkeammiksi useimmissa hakukohteissa.

Pisterajaerot johtuvat osittain siitä, että myös soveltuvuuskokeessa arvioitava itsetuntemus sekä näkemykset ja tietämys alasta kertyvät kokemuksen kautta, jolloin osaamiserot heijastuvat pisterajoihin.

Tutustu eri koulutusohjelmien ja valintavaiheiden pisterajoihin

 

Blogisarja ensikertalaisuudesta

Ensikertalaisuus tunnetaan melko huonosti lukiolaisten keskuudessa. Tämä käy ilmi Studentumin tekemästä Lukiolaisraportista 2025-2026. Kyselyyn vastasi 3800 lukiolaista, joista 45 % ei tiennyt lainkaan, mitä ensikertalaiskiintiö tarkoittaa. Abiturienteista epätietoisia oli 22 %.

Blogisarjamme avaa, mistä ensikertalaisuudessa on kyse ja miten se vaikuttaa eri aloille hakiessa.